tel. : +48 697680922

SAMOCHÓD PO POWODZI

SAMOCHÓD PO POWODZI – CZY MAM JAKIEŚ SZANSE?

Wśród ofert samochodów używanych zwłaszcza importowanych ze Stanów Zjednoczonych występują pojazdy, które zostały zalane w wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Samochód po powodzi jest zazwyczaj wyceniony zdecydowanie poniżej wartości rynkowej danego modelu. Ubezpieczalnie bardzo często kwalifikują takie szkody jako całkowite. Stąd też zakup takiego pojazdu jest niezwykle okazyjny – oczywiście zazwyczaj pozornie.

Oczywiście w części ofert w sposób uczciwy sprzedawcy informują o szkodzie pojazdu spowodowanej zalaniem. Dokonując zakupu takiego pojazdu podejmujesz ryzykowną, ale świadomą decyzję. Problemem są jednak sytuacje, w których sprzedawca zataja, że sprzedaje samochód po powodzi.

Czy samochód po powodzi zawsze można zakwalifikować jako pojazd posiadający istotne wady fizyczne?

SAMOCHÓD PO POWODZI – JAKO SAMOCHÓD Z WADĄ

Z uwagi na specyfikę szkód jakie wywołuje zalanie (zwłaszcza nowoczesnego) pojazdu niemal zawsze wywołuje ono znaczne komplikacje techniczne. Oczywiście wszystko zależy od zakresu zalania pojazdu. Jeżeli doszło jednak do zalania jednostki napędowej oraz wnętrza pojazdu usunięcie szkód najczęściej może przekraczać wartość pojazdu. Nawet staranne osuszenie pojazdu i wymiana części uszkodzonych podzespołów mogą nie wyeliminować wszystkich negatywnych skutków zalania. Co do zasady zalanie samochodu można uznawać za jego wadę fizyczną. Jeżeli kupując pojazd masz podejrzenie, że jest to samochód po powodzi to zrezygnuj z jego zakupu. Ewentualnie możesz poprosić sprzedawcę, aby w formie pisemnej zapewnił że pojazd nie był zalany.

SAMOCHÓD PO POWODZI  – JAKIE MASZ UPRAWNIENIA?

Jeżeli okazało się, że samochód który kupiłeś miał szkodę wywołaną przez zalanie możesz zażądać obniżenia ceny lub nawet odstąpić od umowy.

W celu skorzystania z uprawnień jakie dają Ci przepisy powinieneś złożyć pisemne oświadczenie o obniżeniu ceny lub odstąpieniu od umowy. Bez wątpienia samochód po powodzi może posiadać istotne wady fizyczne. Z uwagi na specyfikę wad wywołanych przez wodę nieuczciwy sprzedawca najczęściej nie będzie wstanie podjąć się skutecznego usunięcia wad. Część szkód wywołanych przez wodę może mieć charakter nieusuwalny i wywoływać negatywne skutki nawet po wielu latach. Usunięcie wszystkich wad jest zazwyczaj ekonomicznie nieuzasadnione.

Nie przypadkowo samochód po powodzi (jeżeli ogłoszenie jest uczciwe) ma zazwyczaj cenę znacznie poniżej wartości rynkowej. Pamiętaj, że rezygnując z uprawnień jakie dają Ci przepisy nie tylko narażasz się na wydatki związane z usuwaniem wad fizycznych. Największą stratą może być jednak konieczność znacznego obniżenia ceny jeżeli w przyszłości zdecydujesz się na zbycie tego pojazdu. Jeżeli w sposób uczciwy poinformujesz o historii pojazdu jego zbycie może być bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Również i w tym przypadku roszczenia z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej przedawniają się z upływem dwóch lat od daty zakupu samochodu.

SAMOCHÓD PO POWODZI  – PODSUMOWANIE

Przed zakupem pojazdu zawsze weryfikuj jego stan techniczny. Zawsze czytaj również dokładnie treść ogłoszenia oraz przede wszystkim treść umowy i innych dokumentów, które przekazuje sprzedawca. Weryfikuj również historię pojazdu w dostępnych (również odpłatnie) bazach danych. Poświęcony czas oraz koszty na weryfikację pojazdu to dobra inwestycja, dzięki której zaoszczędzisz czas i pieniądze. Jeżeli jednak okazało się, że kupiłeś samochód po powodzi działaj niezwłocznie. W sytuacji, w której wprowadzono Cię w błąd co do stanu technicznego i historii pojazdu możesz skorzystać z licznych uprawnień jakie dają Ci przepisy.

Jeżeli kupiłeś używany samochód po powodzi to zapraszam do kontaktu z Kancelarią. Zgłoszenia spraw proszę przesyłać na adres: adwokat@wadyukryte.pl lub korzystając z formularza znajdującego się tutaj.

Adwokat Tomasz Kosterka