tel. : +48 697680922

UMOWA SPRZEDAŻY SAMOCHODU

UMOWA SPRZEDAŻY SAMOCHODU

W obrocie pojazdami spotykałem się ze wzorami umów w których znajduje się zapis: „Kupujący zapoznał się ze stanem technicznym samochodu. Nie wnosi do niego żadnych uwag”. Wielu sprzedawców myśli, że przy takim zapisie kupujący nie ma uprawnienia do reklamacji wad ukrytych. Przecież oświadczył, że wie o stanie technicznym pojazdu. Tyle, że to nie jest prawda, a umowa sprzedaży samochodu zawierająca taki zapis nie pozbawia Cię prawa do dochodzenia swoich roszczeń.

RĘKOJMIA W UMOWACH SPRZEDAŻY POJAZDU

Pamiętaj, że gdy kupujesz samochód jako osoba fizyczna, która nie jest mechanikiem czy też lakiernikiem posiadasz ochronę w postaci rękojmi. Sprzedawca w umowie sprzedaży samochodu nie może wymagać, abyś organoleptycznie sprawdzając stan samochodu zauważył wszystkie wady ukryte. Nikt z nas przecież nie stwierdzi przecież bez pomocy mechanika, czy w cylindrach silnika nie znajdują się odpad. Nie daj sobie wmówić, że z skoro zapoznałeś się ze stanem technicznym samochodu, to nie masz już żadnych uprawnień reklamacyjnych.

UMOWA SPRZEDAŻY SAMOCHODU – WADY UKRYTE

Kodeks cywilny chroni każdego konsumenta, który kupuje rzecz używaną. Prawo nie przewiduje sytuacji, żebyś jako konsument został pozbawiony możliwości zgłoszenia wad ukrytych. I to nawet, jeśli w umowie znajdzie się klauzula o której napisałem.  Kiedy kupujesz samochód od osoby prowadzącej działalność gospodarczą (np. z komisu, albo od warsztatu samochodowego) zawsze jesteś chroniony, a wady ukryte możesz zgłosić aż do dwóch lat od momentu zakupu. A wad może być wiele, od kilku warstw szpachli pod lakierem, po złożenie samochodu z dwóch innych. Próby handlarzy zmierzające do uchronienia się od odpowiedzialności za wady ukryte pod postacią klauzuli „stanu technicznego” samochodu są w zasadzie bez jakiejkolwiek mocy prawnej. Podobnie w przypadku wady prawnej, np. braku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Pamiętaj, że ubezpieczenie oc sprawdzisz na stronie ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego.

UMOWA SPRZEDAŻY SAMOCHODU – PODSUMOWANIE

Czasami niektóre zapisy umowne rzeczywiście mogą Ci utrudnić dochodzenie swoich praw związanych z wadami ukrytymi samochodu. Z pewnością jednak nie klauzula o treści „zapoznałem się ze stanem technicznym pojazdu”. Pamiętaj także, że w przypadku, w którym kupiłeś samochód z wadami, a następnie sprzedawca ucieka od odpowiedzialności, zawsze możesz skontaktować się z naszą kancelarią. Razem z pewnością znajdziemy wyjście z Twojej sytuacji i pomożemy z wyegzekwowaniem sprawiedliwości. Uważaj jednak na próbę wyłączenia ochrony z rękojmi w przypadku, gdy kupujesz samochód od innej osoby prywatnej. Wtedy rzeczywiście może nastąpić sytuacja przez którą sam pozbawisz się ochrony, jaką daje Ci prawo.  Zawsze uważnie czytaj umowę!

Jeżeli masz pytania dotyczące Twojej umowy sprzedaży samochodu zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

Adwokat Bartosz Jakubowski