tel. : +48 697680922

SAMOCHÓD POWYPADKOWY

SAMOCHÓD POWYPADKOWY – CO TO ZNACZY?

W obrocie pojazdami używanymi bardzo często możesz się spotkać z ogłoszeniem w którym sprzedawca zapewnia, iż sprzedawany samochód jest bezwypadkowy. Dla statystycznego kupującego oznacza to, że auto nigdy nie brało udziału w kolizjach drogowych lub wypadkach. Czy powypadkowa historia samochodu stanowi jego wadę w rozumieniu prawa?

SAMOCHÓD POWYPADKOWY – JAKO SAMOCHÓD Z WADĄ

Nie zawsze powypadkowa historia samochodu będzie jego wadą. Za wadę fizyczną można uznać powypadkowość samochodu, kiedy przed zakupem sprzedawca Cię zapewnił, że auto nie było bite. Warto także uzyskać przedmiotowe oświadczenie w formie umożliwiającej późniejsze udowodnienie. Jeżeli sprzedający w ogóle nie informował o bezwypadkowości, wtedy zaczyna się problem. W sytuacji, gdy uprzednia kolizja nie wpływa bowiem na bezpieczeństwo prowadzenia auta, to wówczas niestety z prawnego punktu widzenia nie kupiłeś samochodu z wadą. Podobnie, jeśli uszkodzenia auta nie wpływają znacząco na jego estetykę.

SAMOCHÓD POWYPADKOWY  – JAKIE UPRAWNIENIA?

Po zorientowaniu się, że kupiłeś samochód z pokolizyjną historią możesz zażądać obniżenia ceny lub nawet odstąpić od umowy. Takie uprawnienie będzie Ci przysługiwało, o ile zakupiony pojazd przeszedł tzw. istotną szkodę w rozumieniu ustawy prawo o ruchu drogowym. Aby skorzystać z tego uprawnienia wystarczy Ci złożenie pisemnego oświadczenia o obniżeniu ceny lub odstąpieniu od umowy sprzedaży samochodu. Pamiętaj jednak o terminach wynikających z kodeksu cywilnego. Standardowo bowiem roszczenia z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej przedawniają się z upływem dwóch lat od daty sprzedaży.

SAMOCHÓD POWYPADKOWY  – PODSUMOWANIE

Przed zakupem pojazdu zawsze dokładnie czytaj ogłoszenia. Sprawdzaj też historię pojazdu na witrynach internetowych. Staraj się zadbać o to, by oświadczenie o powypadkowości znalazło się w umowie sprzedaży. Jeżeli sprzedający nie wyrazi na to zgody, wówczas zabezpiecz ogłoszenie w którym jest napisane, że auto nie brało udziało w kolizjach. Rozpocznij działania od razu, kiedy odkryjesz, że w samochodzie doszło wcześniej do konkretnej naprawy blacharsko-lakierniczej. W tym wypadku bowiem czas działa niestety na Twoją niekorzyść.

Jeżeli kupiłeś używany samochód powypadkowy, to zapraszam do kontaktu z Kancelarią. Zgłoszenia spraw proszę przesyłać na adres: adwokat@wadyukryte.pl

Adwokat Bartosz Jakubowski